Panasonic Electronic Components ERJ-P06J912V
ERJ-P06J912V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-P06J912V
Brief Description
RES SMD 9.1K OHM 5% 1/2W 0805
Datasheet Download
ERJ-P06J912V.pdf
Availability of ERJ-P06J912V
QUANTITY
ERJ-P06J912V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-P06J912V
Internal Part NumberEIS-ERJ-P06J912V
LED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.1k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-P06J912V
Related LinksERJ-P0, ERJ-P06J912V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-P06J912V Details Description
Related parts for ERJ-P06J912V
RES ARRAY 4 RES 15 OHM 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP SAMPLE HOLD 14SOIC datasheet.pdf
Crystal 19.6608MHz 30ppm Series 60 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLK TOP ENTRY 14POS 3.5MM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONN RCPT 57POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
LABEL ID RATINGS 1.88"X1.38" datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf