Panasonic Electronic Components ERJ-P08J123V
ERJ-P08J123V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-P08J123V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 12K OHM 5% 2/3W 1206
Datasheet Download
ERJ-P08J123V.pdf
Availability of ERJ-P08J123V
QUANTITY
ERJ-P08J123V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-P08J123V
Internal Part NumberEIS-ERJ-P08J123V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
LED Lighting Components
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.667W, 2/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-P08J123V
Related LinksERJ-P0, ERJ-P08J123V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-P08J123V Details Description
Related parts for ERJ-P08J123V
ADM50T/AE50M/ADM50T datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 24VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 22POS .156 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 14SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 3.2A 75 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
INSERT FEMALE 24POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5.08MM datasheet.pdf