Panasonic Electronic Components ERJ-P08J163V
ERJ-P08J163V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-P08J163V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 16K OHM 5% 2/3W 1206
Datasheet Download
ERJ-P08J163V.pdf
Availability of ERJ-P08J163V
QUANTITY
ERJ-P08J163V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-P08J163V
Internal Part NumberEIS-ERJ-P08J163V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
LED Lighting Components
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.667W, 2/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-P08J163V
Related LinksERJ-P0, ERJ-P08J163V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-P08J163V Details Description
Related parts for ERJ-P08J163V
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 12.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 0.75A 2PWRFLEX datasheet.pdf
IC ACCELEROMETER 3AXIS 14-LGA datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.8A 8WSON datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
IC FPGA 177 I/O 256FBGA datasheet.pdf
2175 SILVER 100 FT datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf