Panasonic Electronic Components ERJ-P08J184V
ERJ-P08J184V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-P08J184V
Brief Description
RES SMD 180K OHM 5% 2/3W 1206
Datasheet Download
ERJ-P08J184V.pdf
Availability of ERJ-P08J184V
QUANTITY
ERJ-P08J184V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-P08J184V
Internal Part NumberEIS-ERJ-P08J184V
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.667W, 2/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-P08J184V
Related LinksERJ-P0, ERJ-P08J184V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-P08J184V Details Description
Related parts for ERJ-P08J184V
TERM BLOCK FEED-THRU 2 POS 65A datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf