Panasonic Electronic Components ERJ-P08J223V
ERJ-P08J223V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-P08J223V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 22K OHM 5% 2/3W 1206
Datasheet Download
ERJ-P08J223V.pdf
Availability of ERJ-P08J223V
QUANTITY
ERJ-P08J223V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-P08J223V
Internal Part NumberEIS-ERJ-P08J223V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
LED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.667W, 2/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-P08J223V
Related LinksERJ-P0, ERJ-P08J223V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-P08J223V Details Description
Related parts for ERJ-P08J223V
CAP CER 390PF 3KV NP0 2220 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16DIP datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 32.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED ACRICH WARM WHITE 3000K 4SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS PANEL MNT PIN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.6KV 330A DO205 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 230MA 1.1 OHM SMD datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 16-20AWG GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf