Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT475R
RMCP2010FT475R picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT475R
Brief Description
RES SMD 475 OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT475R.pdf
Availability of RMCP2010FT475R
QUANTITY
RMCP2010FT475R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT475R
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT475R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT475R
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT475R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT475R Details Description
Related parts for RMCP2010FT475R
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
HDR RA DR .100 DP datasheet.pdf
BEZEL SWITCH MELON datasheet.pdf
IC MIXER DOWNCONVERSION TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 221 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
RES 9.53 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf