AVX Corporation SR211A102FAT
SR211A102FAT picture photo
Mfg. Part Number
SR211A102FAT
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR211A102FAT.pdf
Availability of SR211A102FAT
QUANTITY
SR211A102FAT Order Process
Ship out your order
Specifications of SR211A102FAT
Internal Part NumberEIS-SR211A102FAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR211A102FAT
Related LinksSR211A, SR211A102FAT Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR211A102FAT Details Description
Related parts for SR211A102FAT
PROTO-BRD 12PIN DISCRETE SMD SIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.24UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 10.3VC DO204AC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 12POS 10.16MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
FIXED IND 300NH 2.14A 80 MOHM datasheet.pdf