AVX Corporation 12065C823KAT2P
12065C823KAT2P picture photo
Mfg. Part Number
12065C823KAT2P
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.082UF 50V X7R 1206
Datasheet Download
12065C823KAT2P.pdf
Availability of 12065C823KAT2P
QUANTITY
12065C823KAT2P Order Process
Ship out your order
Specifications of 12065C823KAT2P
Internal Part NumberEIS-12065C823KAT2P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.082µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12065C823KAT2P
Related Links12065C8, 12065C823KAT2P Datasheet, AVX Corporation Distributor
12065C823KAT2P Details Description
Related parts for 12065C823KAT2P
BATTERY PACK NICAD 4.8V 5000MAH datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 585MA 180 MOHM datasheet.pdf
IC RCVR DIFF 5V/3.3V 10-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 115K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
QUICKIE*HEADER datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO252 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 52A SO8FL datasheet.pdf