Panasonic Electronic Components ERJ-P08J364V
ERJ-P08J364V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-P08J364V
Brief Description
RES SMD 360K OHM 5% 2/3W 1206
Datasheet Download
ERJ-P08J364V.pdf
Availability of ERJ-P08J364V
QUANTITY
ERJ-P08J364V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-P08J364V
Internal Part NumberEIS-ERJ-P08J364V
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.667W, 2/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-P08J364V
Related LinksERJ-P0, ERJ-P08J364V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-P08J364V Details Description
Related parts for ERJ-P08J364V
Connector Receptacle 9 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC EEPROM 256KBIT 120NS 32PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC COUNTER BINARY UP/DWN 16SOIC datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:8 2GHZ 32MLF datasheet.pdf
IC FPGA 34 I/O 48QFN datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 146VC DO214AC datasheet.pdf
CONN VALVE PLUG WITH SEAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 4.5A SC-70-6 datasheet.pdf