Panasonic Electronic Components ERJ-P14J120U
ERJ-P14J120U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-P14J120U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 12 OHM 5% 1/2W 1210
Datasheet Download
ERJ-P14J120U.pdf
Availability of ERJ-P14J120U
QUANTITY
ERJ-P14J120U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-P14J120U
Internal Part NumberEIS-ERJ-P14J120U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
LED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-P14J120U
Related LinksERJ-P1, ERJ-P14J120U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-P14J120U Details Description
Related parts for ERJ-P14J120U
OSC XO 56.25MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG FEMALE 3CONTACTS BLACK datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
HDR STR DR.100 DP SMT TB datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 2COAX+6LV SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf
CABLE JHOOK SUPPORT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 100A datasheet.pdf
IC REG BST ADJ 525MA 8CDIP COTS datasheet.pdf
CAP FILM 25UF 5% 1000VDC RADIAL datasheet.pdf