Panasonic Electronic Components ERJ-P6WF1071V
ERJ-P6WF1071V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-P6WF1071V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.07K OHM 1% 1/2W 0805
Datasheet Download
ERJ-P6WF1071V.pdf
Availability of ERJ-P6WF1071V
QUANTITY
ERJ-P6WF1071V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-P6WF1071V
Internal Part NumberEIS-ERJ-P6WF1071V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors
Hot New Technologies
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.07k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-P6WF1071V
Related LinksERJ-P6, ERJ-P6WF1071V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-P6WF1071V Details Description
Related parts for ERJ-P6WF1071V
RES 18K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS STRGHT PIN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 20V datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN IDC 18POS 2.54MM 22AWG TIN datasheet.pdf
RES 73.2K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf