Panasonic Electronic Components ERJ-P6WF1503V
ERJ-P6WF1503V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-P6WF1503V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 150K OHM 1% 1/2W 0805
Datasheet Download
ERJ-P6WF1503V.pdf
Availability of ERJ-P6WF1503V
QUANTITY
ERJ-P6WF1503V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-P6WF1503V
Internal Part NumberEIS-ERJ-P6WF1503V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors
Hot New Technologies
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-P6WF1503V
Related LinksERJ-P6, ERJ-P6WF1503V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-P6WF1503V Details Description
Related parts for ERJ-P6WF1503V
AC/DC CNVRTR 5V +/-15V 25V 250W datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS FEMALE SOLDER datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ10B PG16 datasheet.pdf
18.03MM X 25.4MM 1=25/PK datasheet.pdf
PWRBLADE RA REC datasheet.pdf
CONN CIRCULAR SKT 6 POS SMD datasheet.pdf
24V DATA SIGNAL DIN RAIL L - G S datasheet.pdf