Panasonic Electronic Components ERJ-P6WF1872V
ERJ-P6WF1872V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-P6WF1872V
Brief Description
RES SMD 18.7K OHM 1% 1/2W 0805
Datasheet Download
ERJ-P6WF1872V.pdf
Availability of ERJ-P6WF1872V
QUANTITY
ERJ-P6WF1872V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-P6WF1872V
Internal Part NumberEIS-ERJ-P6WF1872V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-P6WF1872V
Related LinksERJ-P6, ERJ-P6WF1872V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-P6WF1872V Details Description
Related parts for ERJ-P6WF1872V
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC BATT CHRGR CONST/PROG I/V 7DD datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMB datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 100V NP0 1825 datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 4.4PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MS47 WELD SHIELD 2025MM datasheet.pdf