Panasonic Electronic Components ERJ-P6WF1963V
ERJ-P6WF1963V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-P6WF1963V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 196K OHM 1% 1/2W 0805
Datasheet Download
ERJ-P6WF1963V.pdf
Availability of ERJ-P6WF1963V
QUANTITY
ERJ-P6WF1963V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-P6WF1963V
Internal Part NumberEIS-ERJ-P6WF1963V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors
Hot New Technologies
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)196k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-P6WF1963V
Related LinksERJ-P6, ERJ-P6WF1963V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-P6WF1963V Details Description
Related parts for ERJ-P6WF1963V
OSC XO 50.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC REG CTLR MLT CONFG PWM 16SO datasheet.pdf
BOX ALUM BLUE 4.71"L X 3.7"W datasheet.pdf
RES 21.0K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 3.2K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
RND STANDOFF M25 NYLON 3-15/16" datasheet.pdf
CONN MOD JACK datasheet.pdf
MULTI-LAY HYBRID BALUNS 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER .35MM 40POS BRD-FPC datasheet.pdf