Susumu RG2012N-2371-B-T5
RG2012N-2371-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012N-2371-B-T5
Brief Description
RES SMD 2.37K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012N-2371-B-T5.pdf
Availability of RG2012N-2371-B-T5
QUANTITY
RG2012N-2371-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012N-2371-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG2012N-2371-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.37k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012N-2371-B-T5
Related LinksRG2012N-, RG2012N-2371-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012N-2371-B-T5 Details Description
Related parts for RG2012N-2371-B-T5
CAP CER 56PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 105 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
POWER CHASSIS 1340W 6 SLOT datasheet.pdf
NEMA 6-20PLUG STR BLADE DEVICE datasheet.pdf
Connector Receptacle 100 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC FPGA 72 I/O 84PLCC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 2.5UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf