Panasonic Electronic Components ERJ-P6WF38R3V
ERJ-P6WF38R3V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-P6WF38R3V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 38.3 OHM 1% 1/2W 0805
Datasheet Download
ERJ-P6WF38R3V.pdf
Availability of ERJ-P6WF38R3V
QUANTITY
ERJ-P6WF38R3V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-P6WF38R3V
Internal Part NumberEIS-ERJ-P6WF38R3V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors
Hot New Technologies
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)38.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-P6WF38R3V
Related LinksERJ-P6, ERJ-P6WF38R3V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-P6WF38R3V Details Description
Related parts for ERJ-P6WF38R3V
CONN HEADER .100 DUAL STR 8POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 600MA 250 MOHM datasheet.pdf
IC LINE INTERFACE UNIT MQFP-44 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG NATURAL 500' datasheet.pdf
CAP ROCKER RECTANGULAR BLACK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 240POS datasheet.pdf