Panasonic Electronic Components ERJ-P6WF8062V
ERJ-P6WF8062V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-P6WF8062V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 80.6K OHM 1% 1/2W 0805
Datasheet Download
ERJ-P6WF8062V.pdf
Availability of ERJ-P6WF8062V
QUANTITY
ERJ-P6WF8062V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-P6WF8062V
Internal Part NumberEIS-ERJ-P6WF8062V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors
Hot New Technologies
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)80.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-P6WF8062V
Related LinksERJ-P6, ERJ-P6WF8062V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-P6WF8062V Details Description
Related parts for ERJ-P6WF8062V
CONN HEADER VERT 20POS 1.27MM datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CABLE TIE ST HV 120# WR BK 18.1" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CABLE PROGRAMMING ETHERNET datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR PCM5100 datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf