Panasonic Electronic Components ERJ-P6WF8062V
ERJ-P6WF8062V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-P6WF8062V
Brief Description
RES SMD 80.6K OHM 1% 1/2W 0805
Datasheet Download
ERJ-P6WF8062V.pdf
Availability of ERJ-P6WF8062V
QUANTITY
ERJ-P6WF8062V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-P6WF8062V
Internal Part NumberEIS-ERJ-P6WF8062V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)80.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-P6WF8062V
Related LinksERJ-P6, ERJ-P6WF8062V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-P6WF8062V Details Description
Related parts for ERJ-P6WF8062V
IC OPAMP CFA 100MHZ 14SO datasheet.pdf
CONN SPLICE CLOSED 10-22 AWG datasheet.pdf
SEALING GASKET FOR #8 WALL RCPT datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 12NS 44SOJ datasheet.pdf
CONN HDR 34POS VERT L-LATCH 10AU datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 6.3V 20% 0402 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 315MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf