Panasonic Electronic Components ERJ-P6WJ180V
ERJ-P6WJ180V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-P6WJ180V
Brief Description
RES SMD 18 OHM 5% 1/2W 0805
Datasheet Download
ERJ-P6WJ180V.pdf
Availability of ERJ-P6WJ180V
QUANTITY
ERJ-P6WJ180V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-P6WJ180V
Internal Part NumberEIS-ERJ-P6WJ180V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-P6WJ180V
Related LinksERJ-P6, ERJ-P6WJ180V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-P6WJ180V Details Description
Related parts for ERJ-P6WJ180V
POT THUMB WHEEL 1K OHM HORZ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
FUSE 350A 1250V 1BKN/75 AR CU datasheet.pdf
RES SMD 97.6KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS SKT WALL MNT datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 20A TO-220ML datasheet.pdf
SWITCH LIMIT PB PNL MT DPDT 4A datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf