Panasonic Electronic Components ERJ-P6WJ1R0V
ERJ-P6WJ1R0V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-P6WJ1R0V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1 OHM 5% 1/2W 0805
Datasheet Download
ERJ-P6WJ1R0V.pdf
Availability of ERJ-P6WJ1R0V
QUANTITY
ERJ-P6WJ1R0V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-P6WJ1R0V
Internal Part NumberEIS-ERJ-P6WJ1R0V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors
Hot New Technologies
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient-100/ +600ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-P6WJ1R0V
Related LinksERJ-P6, ERJ-P6WJ1R0V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-P6WJ1R0V Details Description
Related parts for ERJ-P6WJ1R0V
RES SMD 806 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 8.1VWM 15VC SMB datasheet.pdf
RES 75 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
RES 820 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.18UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CASE ALUM GRAY 15.39"L X 18.54"W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Discrete or Ribbon Cable datasheet.pdf