Panasonic Electronic Components ERJ-P6WJ622V
ERJ-P6WJ622V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-P6WJ622V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.2K OHM 5% 1/2W 0805
Datasheet Download
ERJ-P6WJ622V.pdf
Availability of ERJ-P6WJ622V
QUANTITY
ERJ-P6WJ622V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-P6WJ622V
Internal Part NumberEIS-ERJ-P6WJ622V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors
Hot New Technologies
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.2k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-P6WJ622V
Related LinksERJ-P6, ERJ-P6WJ622V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-P6WJ622V Details Description
Related parts for ERJ-P6WJ622V
IDC CABLE - MKS60K/MC60F/MCG60K datasheet.pdf
RES SMD 11.8 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ 20 BLK datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 12 CKTS LGT 102 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 19.1 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 4PVH 8COL datasheet.pdf
CAP MICA 270PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf