Panasonic Electronic Components ERJ-PA2F1500X
ERJ-PA2F1500X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-PA2F1500X
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 150 OHM 1% 1/5W 0402
Datasheet Download
ERJ-PA2F1500X.pdf
Availability of ERJ-PA2F1500X
QUANTITY
ERJ-PA2F1500X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-PA2F1500X
Internal Part NumberEIS-ERJ-PA2F1500X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-PA2F1500X
Related LinksERJ-PA, ERJ-PA2F1500X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-PA2F1500X Details Description
Related parts for ERJ-PA2F1500X
TOOL HAND MTA 100 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE GRAY datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 200MHZ RRO 16QSOP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU I2C 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
IC TXRX LIN 5V 70MA 8DIP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf