JAE Electronics IL-FPR-U38S-HF-N1
IL-FPR-U38S-HF-N1 picture photo
Mfg. Part Number
IL-FPR-U38S-HF-N1
Brief Description
CONN FPC TOP 38POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
IL-FPR-U38S-HF-N1.pdf
Availability of IL-FPR-U38S-HF-N1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IL-FPR-U38S-HF-N1 Order Process
Ship out your order
Specifications of IL-FPR-U38S-HF-N1
Internal Part NumberEIS-IL-FPR-U38S-HF-N1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 11/Apr/2014
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions38
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.075" (1.90mm)
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A per Contact
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IL-FPR-U38S-HF-N1
Related LinksIL-FPR-U, IL-FPR-U38S-HF-N1 Datasheet, JAE Electronics Distributor
IL-FPR-U38S-HF-N1 Details Description
Related parts for IL-FPR-U38S-HF-N1
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS .100" STACKER datasheet.pdf
RES SMD 8.45 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 32POS DUAL PCB datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 300MW SOT23 datasheet.pdf