Panasonic Electronic Components ERJ-PA2F68R0X
ERJ-PA2F68R0X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-PA2F68R0X
Brief Description
RES SMD 68 OHM 1% 1/5W 0402
Datasheet Download
ERJ-PA2F68R0X.pdf
Availability of ERJ-PA2F68R0X
QUANTITY
ERJ-PA2F68R0X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-PA2F68R0X
Internal Part NumberEIS-ERJ-PA2F68R0X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68
Tolerance±1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-PA2F68R0X
Related LinksERJ-PA, ERJ-PA2F68R0X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-PA2F68R0X Details Description
Related parts for ERJ-PA2F68R0X
DIODE ARRAY GP 75V 200MA SOT563 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.5M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
Crystal 10.0000MHz 30ppm 12pF 80 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
FULLY POTTED LIMIT SWES datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T412 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.2A SYNC datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf