Vicor Corporation V48C3V3T50BF3
V48C3V3T50BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V48C3V3T50BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V48C3V3T50BF3.pdf
Availability of V48C3V3T50BF3
QUANTITY
V48C3V3T50BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C3V3T50BF3
Internal Part NumberEIS-V48C3V3T50BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79.6%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C3V3T50BF3
Related LinksV48C3V, V48C3V3T50BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C3V3T50BF3 Details Description
Related parts for V48C3V3T50BF3
MOSFET N-CH 20V 15A DIRECTFET datasheet.pdf
IC 10-BIT 60MHZ A/D 28-SSOP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 2.63V RS 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
RES 47K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 3W datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 15V 2915 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 2.54MM datasheet.pdf
CAP CER 13PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf