Panasonic Electronic Components ERJ-PA3D1021V
ERJ-PA3D1021V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-PA3D1021V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.02K OHM 0.5% 1/4W 0603
Datasheet Download
ERJ-PA3D1021V.pdf
Availability of ERJ-PA3D1021V
QUANTITY
ERJ-PA3D1021V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-PA3D1021V
Internal Part NumberEIS-ERJ-PA3D1021V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHot New Technologies
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.02k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.018" (0.45mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-PA3D1021V
Related LinksERJ-PA, ERJ-PA3D1021V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-PA3D1021V Details Description
Related parts for ERJ-PA3D1021V
IC MPU/RESET CIRC 1.665V SOT23-5 datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 500MW DO35 datasheet.pdf
IC VOLT DETECT N-CH 27V SC-82AB datasheet.pdf
CONN RCPT 9 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CBL 37POS 0.5MM JMPR TYPE A 3" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS CABLE PIN datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf