Panasonic Electronic Components ERJ-PA3D1872V
ERJ-PA3D1872V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-PA3D1872V
Brief Description
RES SMD 18.7K OHM 0.5% 1/4W 0603
Datasheet Download
ERJ-PA3D1872V.pdf
Availability of ERJ-PA3D1872V
QUANTITY
ERJ-PA3D1872V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-PA3D1872V
Internal Part NumberEIS-ERJ-PA3D1872V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.7k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.018" (0.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-PA3D1872V
Related LinksERJ-PA, ERJ-PA3D1872V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-PA3D1872V Details Description
Related parts for ERJ-PA3D1872V
CONN HEADER .100 DUAL STR 48POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 10A TO220FP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 4.096V TO92-3 datasheet.pdf
RES .33 OHM 5% 5W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN TERM BLK 13POS 5.08MM VERT datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf