Panasonic Electronic Components ERJ-PA3D2740V
ERJ-PA3D2740V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-PA3D2740V
Brief Description
RES SMD 274 OHM 0.5% 1/4W 0603
Datasheet Download
ERJ-PA3D2740V.pdf
Availability of ERJ-PA3D2740V
QUANTITY
ERJ-PA3D2740V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-PA3D2740V
Internal Part NumberEIS-ERJ-PA3D2740V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.018" (0.45mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-PA3D2740V
Related LinksERJ-PA, ERJ-PA3D2740V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-PA3D2740V Details Description
Related parts for ERJ-PA3D2740V
GDT 350V 15% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 10TQFN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10.2 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CBL FIBER OPTIC 1000UM DUPLX 1M datasheet.pdf
RES SMD 1.82KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
REDUCER EPLW84 datasheet.pdf
MCVW 1 5/ 3-ST-3 81 BD:1-3 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0033 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf