Panasonic Electronic Components ERJ-PA3D5360V
ERJ-PA3D5360V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-PA3D5360V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 536 OHM 0.5% 1/4W 0603
Datasheet Download
ERJ-PA3D5360V.pdf
Availability of ERJ-PA3D5360V
QUANTITY
ERJ-PA3D5360V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-PA3D5360V
Internal Part NumberEIS-ERJ-PA3D5360V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHot New Technologies
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)536
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.018" (0.45mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-PA3D5360V
Related LinksERJ-PA, ERJ-PA3D5360V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-PA3D5360V Details Description
Related parts for ERJ-PA3D5360V
RES SMD 8.25K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 6A 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 1KV X7R 2225 datasheet.pdf
CONN RECEPT IDC 64POS 24-22 AWG datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10V 20% 1411 datasheet.pdf
OSC XO 77.76MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
C/A MRJ21/MRJ21 GBE GRAY CMR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED EASYWHT COOL WHT 5000K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 510PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf