Panasonic Electronic Components ERJ-PA3D53R6V
ERJ-PA3D53R6V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-PA3D53R6V
Brief Description
RES SMD 53.6 OHM 0.5% 1/4W 0603
Datasheet Download
ERJ-PA3D53R6V.pdf
Availability of ERJ-PA3D53R6V
QUANTITY
ERJ-PA3D53R6V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-PA3D53R6V
Internal Part NumberEIS-ERJ-PA3D53R6V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.018" (0.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-PA3D53R6V
Related LinksERJ-PA, ERJ-PA3D53R6V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-PA3D53R6V Details Description
Related parts for ERJ-PA3D53R6V
IC EEPROM 512KBIT 400KHZ 8SOIJ datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
VARISTOR 108V 6.5KA DISC 24MM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CAP MICA 36PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 240MA 6.9 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.25A 115V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf