Panasonic Electronic Components ERJ-PA3F1742V
ERJ-PA3F1742V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-PA3F1742V
Brief Description
RES SMD 17.4K OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
ERJ-PA3F1742V.pdf
Availability of ERJ-PA3F1742V
QUANTITY
ERJ-PA3F1742V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-PA3F1742V
Internal Part NumberEIS-ERJ-PA3F1742V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.018" (0.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-PA3F1742V
Related LinksERJ-PA, ERJ-PA3F1742V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-PA3F1742V Details Description
Related parts for ERJ-PA3F1742V
RES SMD 130K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC FILTER LOWPASS 8TH 8-DIP datasheet.pdf
IC CONTROLLER HOT SWAP TSOT23-6 datasheet.pdf
IC VIDEO SWITCH QUAD SPDT 16SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 86 I/O 132BGA datasheet.pdf
RES 348K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.9MH 74MA 43.5 OHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 50A DO203AB datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 1K OHM 16SOIC datasheet.pdf