Panasonic Electronic Components ERJ-PA3F1872V
ERJ-PA3F1872V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-PA3F1872V
Brief Description
RES SMD 18.7K OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
ERJ-PA3F1872V.pdf
Availability of ERJ-PA3F1872V
QUANTITY
ERJ-PA3F1872V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-PA3F1872V
Internal Part NumberEIS-ERJ-PA3F1872V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.018" (0.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-PA3F1872V
Related LinksERJ-PA, ERJ-PA3F1872V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-PA3F1872V Details Description
Related parts for ERJ-PA3F1872V
CONN JACK INLINE CABLE 2MM HM datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 130MSPS 64-QFN datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 630V X7R 1210 datasheet.pdf
SATA SIGNAL CBL LATCH-200MM-RED datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 12AWG GREEN 100' datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT SKT datasheet.pdf