Panasonic Electronic Components ERJ-PA3F1961V
ERJ-PA3F1961V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-PA3F1961V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.96K OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
ERJ-PA3F1961V.pdf
Availability of ERJ-PA3F1961V
QUANTITY
ERJ-PA3F1961V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-PA3F1961V
Internal Part NumberEIS-ERJ-PA3F1961V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHot New Technologies
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.96k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.018" (0.45mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-PA3F1961V
Related LinksERJ-PA, ERJ-PA3F1961V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-PA3F1961V Details Description
Related parts for ERJ-PA3F1961V
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 1A DO41 datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST ADJ 3A 16TQFN datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DC 4 WIRE (ALL SENSORS) 5 METER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf