Panasonic Electronic Components ERJ-PA3F56R0V
ERJ-PA3F56R0V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-PA3F56R0V
Brief Description
RES SMD 56 OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
ERJ-PA3F56R0V.pdf
Availability of ERJ-PA3F56R0V
QUANTITY
ERJ-PA3F56R0V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-PA3F56R0V
Internal Part NumberEIS-ERJ-PA3F56R0V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.018" (0.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-PA3F56R0V
Related LinksERJ-PA, ERJ-PA3F56R0V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-PA3F56R0V Details Description
Related parts for ERJ-PA3F56R0V
CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
IC POT DPP QUAD 64TAP I2C 24TSSO datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 3MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
RES 1 OHM 0.6W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 6.7PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf