Vishay/Dale RNC55J4641DPR36
RNC55J4641DPR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4641DPR36
Brief Description
RES 4.64K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4641DPR36.pdf
Availability of RNC55J4641DPR36
QUANTITY
RNC55J4641DPR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4641DPR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J4641DPR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.64k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4641DPR36
Related LinksRNC55J4, RNC55J4641DPR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4641DPR36 Details Description
Related parts for RNC55J4641DPR36
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 5V datasheet.pdf
IC CONFIG DEVICE 440KBIT 20PLCC datasheet.pdf
IC DELAY LINE 5TAP 100NS 8SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 820PF 500V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 10K OHM 5W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
ALERT LIGHT datasheet.pdf
TV 100C 100#22D SKT PLUG datasheet.pdf
1500UF 10V 10X30MM 105C 7000H datasheet.pdf