Panasonic Electronic Components ERJ-PA3F71R5V
ERJ-PA3F71R5V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-PA3F71R5V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 71.5 OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
ERJ-PA3F71R5V.pdf
Availability of ERJ-PA3F71R5V
QUANTITY
ERJ-PA3F71R5V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-PA3F71R5V
Internal Part NumberEIS-ERJ-PA3F71R5V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHot New Technologies
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)71.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.018" (0.45mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-PA3F71R5V
Related LinksERJ-PA, ERJ-PA3F71R5V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-PA3F71R5V Details Description
Related parts for ERJ-PA3F71R5V
PANEL KIT FOR SE120 CASE datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 19A 1.21 MOHM datasheet.pdf
FUSE MOD 400A 700V BLADE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 154 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
FUSE ATS DIN72581/1 8A datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5MM datasheet.pdf
IC AMP AUDIO BTL 36HSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf
CAP FILM 300NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf