Panasonic Electronic Components ERJ-PA3J163V
ERJ-PA3J163V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-PA3J163V
Brief Description
RES SMD 16K OHM 5% 1/4W 0603
Datasheet Download
ERJ-PA3J163V.pdf
Availability of ERJ-PA3J163V
QUANTITY
ERJ-PA3J163V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-PA3J163V
Internal Part NumberEIS-ERJ-PA3J163V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.018" (0.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-PA3J163V
Related LinksERJ-PA, ERJ-PA3J163V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-PA3J163V Details Description
Related parts for ERJ-PA3J163V
HEAT SINK FOR TO-5 PKG datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A 34POS .100 GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RETICLE SCALE NO.3 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 8A TO277A datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 90DEG 3.5MM datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 15V 6.5A datasheet.pdf
1.0MM WTB SMT SNGL RA datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf