Panasonic Electronic Components ERJ-PA3J243V
ERJ-PA3J243V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-PA3J243V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 24K OHM 5% 1/4W 0603
Datasheet Download
ERJ-PA3J243V.pdf
Availability of ERJ-PA3J243V
QUANTITY
ERJ-PA3J243V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-PA3J243V
Internal Part NumberEIS-ERJ-PA3J243V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHot New Technologies
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.018" (0.45mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-PA3J243V
Related LinksERJ-PA, ERJ-PA3J243V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-PA3J243V Details Description
Related parts for ERJ-PA3J243V
HEATER ETCHING SOLUTION 120VAC datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.079" (2.00mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
RES SMD 237K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC VOLT DETECT/REG 5.0V SOT89-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf