Panasonic Electronic Components ERJ-PA3J244V
ERJ-PA3J244V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-PA3J244V
Brief Description
RES SMD 240K OHM 5% 1/4W 0603
Datasheet Download
ERJ-PA3J244V.pdf
Availability of ERJ-PA3J244V
QUANTITY
ERJ-PA3J244V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-PA3J244V
Internal Part NumberEIS-ERJ-PA3J244V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.018" (0.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-PA3J244V
Related LinksERJ-PA, ERJ-PA3J244V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-PA3J244V Details Description
Related parts for ERJ-PA3J244V
RES SMD 2.7KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC ADC 3.5DIGIT W/LCD 40-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EYELET datasheet.pdf
IC RS-232 DRVR/RCVR 28-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 25V 10% 2812 datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 60V 10% AXIAL datasheet.pdf