Bourns Inc. PM20-1R2K
PM20-1R2K picture photo
Mfg. Part Number
PM20-1R2K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.2UH 390MA 750 MOHM
Datasheet Download
PM20-1R2K.pdf
Availability of PM20-1R2K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM20-1R2K Order Process
Ship out your order
Specifications of PM20-1R2K
Internal Part NumberEIS-PM20-1R2K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM20
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - CoreFerrite
Inductance1.2µH
Tolerance±10%
Current Rating390mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)750 mOhm Max
Q @ Freq28 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant100MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.086" (2.20mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM20-1R2K
Related LinksPM20, PM20-1R2K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM20-1R2K Details Description
Related parts for PM20-1R2K
RES SMD 1.2 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC XDCP SGL 64-TAP 10K 16-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M12-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR TRPL 14-SOIC datasheet.pdf
BD EMULATOR 78K0S UPD789842 datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.49 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 512KB FLASH 208LQFP datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf