Panasonic Electronic Components ERJ-S02F1242X
ERJ-S02F1242X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S02F1242X
Brief Description
RES SMD 12.4K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-S02F1242X.pdf
Availability of ERJ-S02F1242X
QUANTITY
ERJ-S02F1242X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S02F1242X
Internal Part NumberEIS-ERJ-S02F1242X
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S02F1242X
Related LinksERJ-S0, ERJ-S02F1242X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S02F1242X Details Description
Related parts for ERJ-S02F1242X
FIXED IND 10UH 15MA 800 MOHM SMD datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 ESD 8NSOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
RES 133K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 14.7456MHz 50ppm 20pF 30 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
SURFACE LS BELT 3X80" A VFN datasheet.pdf
WIREMOUNT PLUG 16 CONTACT CLSD E datasheet.pdf
SENSOR PRESS GAUGE 10" H2O TO8 datasheet.pdf