Panasonic Electronic Components ERJ-S02F1301X
ERJ-S02F1301X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S02F1301X
Brief Description
RES SMD 1.3K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-S02F1301X.pdf
Availability of ERJ-S02F1301X
QUANTITY
ERJ-S02F1301X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S02F1301X
Internal Part NumberEIS-ERJ-S02F1301X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S02F1301X
Related LinksERJ-S0, ERJ-S02F1301X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S02F1301X Details Description
Related parts for ERJ-S02F1301X
CONN RECEPT 11POS MTA-156 24AWG datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 16POS W/KEY GOLD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1K OHM 0804 datasheet.pdf
CBL RIBN 50COND 0.025 GRAY 100' datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC 45 BLK 7POS datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 220K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 11.3 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 25J OLIVE datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf