Panasonic Electronic Components ERJ-S02F16R5X
ERJ-S02F16R5X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S02F16R5X
Brief Description
RES SMD 16.5 OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-S02F16R5X.pdf
Availability of ERJ-S02F16R5X
QUANTITY
ERJ-S02F16R5X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S02F16R5X
Internal Part NumberEIS-ERJ-S02F16R5X
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S02F16R5X
Related LinksERJ-S0, ERJ-S02F16R5X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S02F16R5X Details Description
Related parts for ERJ-S02F16R5X
IC OPAMP INSTR 1MHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP 1MM SLD datasheet.pdf
IC REG QD BCK/LINEAR 24-VQFN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 2A 48V datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf