Panasonic Electronic Components ERJ-S02F1803X
ERJ-S02F1803X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S02F1803X
Brief Description
RES SMD 180K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-S02F1803X.pdf
Availability of ERJ-S02F1803X
QUANTITY
ERJ-S02F1803X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S02F1803X
Internal Part NumberEIS-ERJ-S02F1803X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S02F1803X
Related LinksERJ-S0, ERJ-S02F1803X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S02F1803X Details Description
Related parts for ERJ-S02F1803X
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
RES SMD 42.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
POT 10K OHM 1.5W HYBRITRON LIN datasheet.pdf
HP2008-11H, 1NC + 1 NO, M16, HLW datasheet.pdf
BOX HD KO DRIVER datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 24POS datasheet.pdf
CABLE 5POS .100 JUMPER 2 INCH datasheet.pdf
CSTR,MRG,BF datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
MKP 4UF 5% 700VDC DRAWING T3 datasheet.pdf