Panasonic Electronic Components ERJ-S02F2000X
ERJ-S02F2000X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S02F2000X
Brief Description
RES SMD 200 OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-S02F2000X.pdf
Availability of ERJ-S02F2000X
QUANTITY
ERJ-S02F2000X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S02F2000X
Internal Part NumberEIS-ERJ-S02F2000X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S02F2000X
Related LinksERJ-S0, ERJ-S02F2000X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S02F2000X Details Description
Related parts for ERJ-S02F2000X
BATTERY PACK NIMH 4.8V 1150 MAH datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16CDIP datasheet.pdf
CONN HEADER 40PS DL STR 2MM GOLD datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 100V BP 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 10POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 37.4 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CAP CER 0.40PF 6.3V NP0 0201 datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5V 2A datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.25W TH datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
GDT 3300V 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf