Microchip Technology MCP1318T-29HE/OT
MCP1318T-29HE/OT picture photo
Mfg. Part Number
MCP1318T-29HE/OT
Brief Description
IC SPRVSR SMPL RSET 2.9V SOT23-5
Datasheet Download
MCP1318T-29HE/OT.pdf
Availability of MCP1318T-29HE/OT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MCP1318T-29HE/OT Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP1318T-29HE/OT
Internal Part NumberEIS-MCP1318T-29HE/OT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1
Series-
PackagingCut Tape (CT)
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored1
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive High/Active Low
Reset Timeout20 ms Minimum
Voltage - Threshold2.9V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP1318T-29HE/OT
Related LinksMCP1318T, MCP1318T-29HE/OT Datasheet, Microchip Technology Distributor
MCP1318T-29HE/OT Details Description
Related parts for MCP1318T-29HE/OT
SOCKET CIGARETTE SCREW-LOCK MTL datasheet.pdf
BACKSHELL DB25 DIE CAST NICKEL datasheet.pdf
COUPLER BANANA INS 1000V 15A RED datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST QD 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 50V NP0 2225 datasheet.pdf
TVS DIODE 3.5VWM 3MPAK datasheet.pdf
RES SMD 42.2KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 391POS GOLD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 10K OHM 8SMD datasheet.pdf