Panasonic Electronic Components ERJ-S02F2153X
ERJ-S02F2153X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S02F2153X
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 215K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-S02F2153X.pdf
Availability of ERJ-S02F2153X
QUANTITY
ERJ-S02F2153X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S02F2153X
Internal Part NumberEIS-ERJ-S02F2153X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)215k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S02F2153X
Related LinksERJ-S0, ERJ-S02F2153X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S02F2153X Details Description
Related parts for ERJ-S02F2153X
CAP TANT 33UF 6.3V 20% 1411 datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 5.62"L X 3.25"W datasheet.pdf
FERRULE 0.75MM 16 GRY 1 = 500PCS datasheet.pdf
IC DIFF LINE DRIVER H-S 16-SOIC datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL SOT323-5 datasheet.pdf
IC SRAM QDRII 72MBIT 165BGA datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONN FEMALE HOUSING 10POS YELLOW datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS PIN datasheet.pdf
CAP FILM 47UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf