Panasonic Electronic Components ERJ-S02F27R0X
ERJ-S02F27R0X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S02F27R0X
Brief Description
RES SMD 27 OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-S02F27R0X.pdf
Availability of ERJ-S02F27R0X
QUANTITY
ERJ-S02F27R0X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S02F27R0X
Internal Part NumberEIS-ERJ-S02F27R0X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S02F27R0X
Related LinksERJ-S0, ERJ-S02F27R0X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S02F27R0X Details Description
Related parts for ERJ-S02F27R0X
WIRE TIE RELEASEABLE 8" BLK UVB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES 316 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
63321A104 WIRE STOP datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 6.5NS 256SBGA datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
MICRO 25C P 36" RBW JACKP NI datasheet.pdf