Panasonic Electronic Components ERJ-S02F3901X
ERJ-S02F3901X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S02F3901X
Brief Description
RES SMD 3.9K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-S02F3901X.pdf
Availability of ERJ-S02F3901X
QUANTITY
ERJ-S02F3901X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S02F3901X
Internal Part NumberEIS-ERJ-S02F3901X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S02F3901X
Related LinksERJ-S0, ERJ-S02F3901X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S02F3901X Details Description
Related parts for ERJ-S02F3901X
CONN SOCKET 20-24AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
IC REG BCK ADJ/PROG 0.75A 16QSOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-SSOP datasheet.pdf
SENSOR MAGNETC SPST 13-19AT ALUM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8SOIC datasheet.pdf
KIT DEV FOR XDM2140 datasheet.pdf
SOLDER SLEEVE .275" DIA W/ LEAD datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf