Panasonic Electronic Components ERJ-S02F5102X
ERJ-S02F5102X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S02F5102X
Brief Description
RES SMD 51K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-S02F5102X.pdf
Availability of ERJ-S02F5102X
QUANTITY
ERJ-S02F5102X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S02F5102X
Internal Part NumberEIS-ERJ-S02F5102X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S02F5102X
Related LinksERJ-S0, ERJ-S02F5102X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S02F5102X Details Description
Related parts for ERJ-S02F5102X
IC BASESTATION DRIVER SOT608A datasheet.pdf
IC OPAMP GP 720MHZ RRO 10MSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
RES 427 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 18.75K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 40POS datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
NEW GI CONN2.5 HDR ASMBLY 2P BLU datasheet.pdf
RES 360K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf